Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

sacbaimi

Herkes güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Saçları güzel olan insanlar her zaman kendilerini daha güzel hissederler.Bir elbiseyi tamamlamak için ayakkabımıza önem verişimiz gibi, saç modelimize de çok önem veririz. İşte bu yüzden, gelin nasıl daha bakımlı saçlara sahip olabiliriz bir bakalım.

Saç dökülmesi, kadın-erkek fark etmeden herkesin ortak sorunlarından bir tanesidir. Bundan önceki yazılarımda da dediğim gibi, günlük olarak bile ortalama 50-100 tel saç dökülmesi gayet doğaldır. Çünkü saç diplerinin de kendini yenileme ve iyileşme sürecinden geçtiğini zaten söylemiştik.

Saç dökülmesinin nedenlerini,

  • Genetik Nedenli Saç Dökülmeleri
  • Yıpranma Sonucu Saç Dökülmeleri
  • Mevsim Değişikliklerinden Kaynaklanan Saç Dökülmeleri
  • Gebelik Sonrası Saç Dökülmeleri
  • Kemoterapi Sonucu Saç Dökülmeleri
  • Tiroid Hastalığına Bağlı Dökülmeler
  • Saç Kıran gibi sıralayabiliriz.

Yine “Saç Dökülmesine Karşı Çözümler” başlığı altında ki yazıma istinaden, eklemek istediğim birkaç pratik saç uzatma yöntemi var.

Peki bunların yanı sıra, saçlarımızın hızlı uzaması için neler yapmamız gerekmektedir?

İlk olarak 2 adet orta boy havucu rendeleyerek 3 su bardağı suyu kaynatıp rendelediğimiz havucu içine atıyoruz ve yarım saat daha kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayan havuçları süzerek atın  ve ılıyan suyun içine 1 adet yumurta atarak karıştırın. Meydana gelen karışımı saça sürün ve sonra saçı sararak toplayın. 1-1,5 saat kadar beklettikten sonra ılık su ve saçı yıpratmayacak bir şampuanla yıkayın. Bu formülü haftada birkaç kez ve birkaç hafta kullandıktan sonra hem saçlarınızın hızla uzadığını hem de canlı ve parlak bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

İkinci yöntemimiz; kına.  Kına çok eski zamanlardan beri kadınların saç kozmetiğinde renk değiştirme amacıyla kullandığı doğal bir malzemedir. Ama kına sadece saç rengi değişikliğinde değil saç bakımında da kullanılmaktadır. Çok az miktarda kınayı yarım limonun suyu, 1 yumurtanın sarısı ve 1 yemek kaşığı yoğurtla birlikte cam kase içinde iyice karıştırın. Meydana gelen karışımı saçın kökünden ucuna doğru iyice yedirin. Yarım saat kadar saçınızda beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile yıpratmadan yıkayın ve durulayın. Bu yöntem de saçlarınızın uzamasını sağlayacaktır.

Written By
More from Zeynep Çevik

Pirinç Pilavı

[title maintitle="MALZEMELER" subtitle=""] 2 su bardağı pirinç 3 su bardağı sıcak su...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir