Kurdeşen Nedir? Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir?

iyk

Genel olarak alerjik deri döküntüsü olarak bilinen kurdeşen, yaygın olarak çocuk hastalığıdır. Çok sorun olmayan ve sinir bozucu olmayan bir kaşıntı ile hafif kızarıklıklarla belirti gösteren bu hastalığın Akut ve Kronik olarak 2 türü vardır. Akut Kurdeşen kısa sürelidir ve alerjik nedenlerden dolayı oluşur. Çikolata, süt ve süt ürünleri, hayvan tüyü vb. yiyecekler veya herhangi alerjik fonksiyonlar akut kurdeşeni tetikleyebilir. Ancak, Kronik Kurdeşen ise güneş ışınlarının derinin altına gereğinden fazla nüfuz etmesi ile birlikte alerjik olmayan kurdeşen çıkmasına neden olur. Bunun yanında nadir olarak kronik kurdeşen de alerjik olabilir.

Kurdeşen bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişiden kişiye geçmesi görülmez. Ancak vücut üzerinde bulunduğu bölgeden başka bir bölgeye geçebilir.

Yaklaşık oluşmaya başlaması ve bitiş süresi arasında 15-20 içinde gerçekleşir. Kurdeşen, en fazla 7 hafta görülür.

Tehlikeli bir hastalık değildir. Alerji hastalıkları arasında olduğu söylenebilir. Kendi içerisinde herhangi bir tehlike barındırmaz.

Akut Kurdeşen de olduğu gibi Kronik Kurdeşende de alerjik reaksiyonlar gerçekleşebileceğini söylemiştim. Alerjik Kurdeşenin başlaması için bazı etkenler gereklidir. Bu nedenler,

  • Alerji aşıları,
  • Böcek ısırıkları ve sokmaları,
  • Hayvan kılı/tüyü,
  • İlaç,
  • Kozmetik ürünleri,
  • Yiyecekler olabilir.

Kurdeşen hastalığının bilinen doğal veya evde uygulanabilecek bir tedavisi bulunmamaktadır. Kurdeşen, ölümcül düzeyde tehlikeli bir hastalık olmasa da, doktor kontrolü altına alındığında kolaylıkla ve uzamadan geçmektedir. Çevreden duyulan, önerilen ilaçları da kesinlikle kullanmamalıyız. Bir kişide işe yarayan, çok iyi gelen bir ilaç başka bir kişide hiçbir şekilde işe yaramaz hatta hastalığın iyileşme sürecini uzatabilir. Bu yüzden doktorlar kişiye göre testler yaparak, hastalığınız ciddiyetine, derecesine ve seviyesine göre tedavi yöntemi tavsiye edecektir.

Written By
More from Zeynep Çevik

Taze Fasulye Tarifi

[title maintitle="MALZEMELER" subtitle=""] 1 kilo taze fasulye, 3 domates, 1 adet kuru...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir