Avize Modelleri ve Fiyatları

lamp

Evimizin dekorasyonunu tamamlayıcı aksesuarlarından biri de avizelerdir. Avizeler günümüzde sadece aydınlatma aracı olarak değil şık bir görüntü için de kullanılmaktadır. Bu yüzden bulunduğumuz ortama avize seçerken çok ince eleyip sık dokuruz. Binlerce avize çeşitlerinin arasından istediğimiz avize modellerini bulmak çok kolay olmayacaktır. Bunun için göz önünde bulundurmamız gereken bir çok unsur var. Bunlardan bazıları,

 • Ekonomik durum,
 • Kullanım süresinin uzun oluşu,
 • Temizlenme kolaylığıdır.

Avizeler kendi arasında da birçok çeşitlilik göstermektedir. Bunlar; Klasik Avize Modelleri, Modern Avize Modelleri, Klasik Modern Avize Modelleridir.

Klasik Avize Modelleri

Daha klasik dekore edilmiş evlerde kullanılan, genele göre daha eski yüzlü; ancak geçmişten günümüze daha çok tercih edilen, daha popüler avize modellerinden biri klasik avize modelleridir. Avizeler arasında en çok modele sahip olan klasik avizeler, günümüzde birçok yerde karşımıza da çıkmaktadır. Otellerde, düğün salonlarında, genele göre daha büyük ve gösterişli mekanlarda karşımıza çıkan bu avizeler hemen göze çarpan ve aynı anda hem daha sade hem de daha şık bir yapıya sahip oldukları için fazla tercih edilirler.

Klasik Avize Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Avize kaplamasının ve metal kısımlarının kesinlikle paslanmaz çelikten olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun gözardı edildiği taktirde, zamanla nem ve rutubetle birlikte aşınmalar ve dökülmeler görülebilir.
 • Avize üzerindeki sarkık nesnelerin zarar görmeyecek ve düşmeyecek şekilde monte edilmiş veya düşmeyecek şekilde sabitlenmiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Taşlı avizelerin taşlarını 1. sınıf kalitede olmasına dikkat edin. Kalitenin böyle olmaması durumunda zamanla taşlarda sararma görülebilir.
 • Oda büyüklüğüne göre avizeye takılacak ampul sayısını ve ışık gelme açısını doğru hesaplamalısınız. Aksi taktirde odanız fazla veya az aydınlatılabilir.

Modern Avize Modelleri

Klasik Avize Modellerinin yanı sıra, Modern Avize modelleri de revaçta. Daha sade mobilyalar için, modern avize modelleri kullanılmaktadır. Klasik Avizeler kadar çeşitlilik göstermese de, Klasik Modern Avize Modelleri ile birlikte çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Sade mekanlarda, toplantı salonlarında daha şık karşımıza çıkan bu avizeler, klasik avizelere göre daha az detaya sahip olma özelliği ile daha çabuk temizlenebilir olma özelliğinden dolayı daha kullanışlıdır.

Modern Avize Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ne kadar avizelerin birden fazla çeşidi de olsa, dikkat edilmesi gereken başlıca özellikler kısmen aynıdır. Bunlardan bazıları,

 • Avize kaplamasının ve metal kısımlarının paslanmaz çelikten olması,
 • Avize üzerindeki nesnelerin sıkı tutturulmuş olması,
 • Avize malzemelerinin 1. sınıf kalitede olması,
 • Oda büyüklüğünün göz önüne alınmasıdır.

Modern Klasik Avize Çeşitleri

Evinize hem otantik hem de modern bir havanın hakim olmasını istiyorsanız, bu avizeler tam size göre! Dekorasyonun gizli kahramanları olarak adlandırılan avizeler, bütün evin tamamlayıcısı ve olmazsa olmazıdır. Daha çok Salon Avizesi, Yatak Odası Avizesi, Ofis Avizesi veya Otel Avizesi için kullanılan Modern Klasik Avizeler, hem büyük hem küçük boylara sahip olarak birçok şekilde farklılık göstermektedir.

Yatak Odası için avize seçerken daha çok göze çarpmayan, küçük ama iyi aydınlatma özelliğine sahip bir avize veya aydınlatma yoğunluğu tercihinizi göz önünde bulundurarak seçim yaparsanız pişman olmazsınız.

Salon için avize seçerken salon tipi, mobilyalar ve güneşi ne kadar aldığını iyi görmeli ona göre bir seçim yapmalısınız. Örneğin, mobilyalarınızı daha klasik seçtiyseniz klasik model, daha çok taşlı ve daha sarkık bir avize modeli seçmelisiniz.

Written By
More from Zeynep Çevik

Obezite Nedir?

Obezite, ülkemizde bulunan en önemli sağlık sorunlarından biridir. Obezite, bedendeki yağ kütlesinin...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir